Dünyadaki Çılgın Kaos Ortamında Güçlü Kalmak

Evet tam şu an dünyamızın bulunduğu nokta çılgın bir kaos durumu.

Çünkü tamamen kargaşa ve belirsizliklerden meydana gelen bir dünyada yaşıyoruz artık.

Ekonomik belirsizlikler, siyasi kargaşa hali, işletmelerin hayatta kalabilmek için çırpınışları, aynı şekilde politikacıların ve devletlerin aldığı göreceli kararlar ve bizlerin bu düzensiz ortamda delirmeyip zihinsel ve bedensel olarak sağlam kalmaya çalışması.

Pile of Covered Books

Önce sizle beraber kaosun hangi durumlarda oluştuğuna birkaç örnekle bakalım daha sonra bu kaos ortamında güçlü kalabilmek için biz bireyler olarak neler yapabilirizin  yoluna.

Koranavirüsü Çin’in Wuhan isimli şehrinde sadece bir insanın virüsü kapması sonucu bugün dünyanın dört bir yanına milyonlarca insana yayıldı. Ve Amerika’da dünyanın en büyük şirketinde çalışan üst düzey bir yöneticinin hayatı Wuhan’da hiç tanımadığı bir adamdan ve bir virüsten dolayı kaosa sürüklendi.

Man Wearing Crew-neck T-shirt Walking on Gray Pathway during Nighttime

Veya İstanbul’da esnaf Ahmet Amca’nın Wuhan diye bir şehirden haberi yokken bu şehir onun da hayatını alt üst etti. Bu virüs sadece insanları değil yüzlerce yıl önce yapılan tablo Mona Lisa’yı bile değiştirmişti.

Mona Lisa With Face Mask

İşte ufak bir olayın böyle büyük bir etki yaratmasına Kaos Kuramı’nın en önemli teorilerinden biri olan Kelebek Etkisi diyoruz. Özetle Meksika’da kanat çırpan bir kelebek dünyanın öteki ucunda bir kasırgaya sebep olabilir. Koranavirüsü, kelebek etkisinin hayatımızda oluşturduğu etkileri bizlere acı bir şekilde hatırlattı.

Close Up of Leaf

Peki biz insanlar bu kelebeklerin kanat çırpmalarıyla ilgili tüm bilgilere sahip olabilir miyiz? Veya diğer tüm insanların hareketlerini kontrol altında tutabilir miyiz? Bu soruların cevapları hayır olduğundan dolayı kontrol altında hissetmediğimiz hayatlarımız içimizi endişe ve kaygıyla doldurmakta.

Peki dünyanın geldiği kaos noktasında bizler nasıl bir tutum ve davranış içinde olmalıyız ki huzurlu ve mutlu bir hayata devam edelim. Şöyle düşünün : Sürekli yaz mevsiminin olduğu yerde sağanak yağış olmaz deyip rahatça yaşayan insanlar sel geldiği vakit en çok kaybı verenlerdir.

Big Waves Under Cloudy Sky

Yani bir sel tehlikesi altında kalmamak için hem zihninizle hem bedeninizle hem de sahip olduğunuz maddi şeylerle tam hazırlıklı olmak gerek. Hazırlıklı olmanız için yapabileceğiniz şeyleri görmek adına buyrun sizi aşağıya alalım:

Maddi olarak başka şirketlere ve insanlara olan bağımlılığınızı azaltın!

Maalesef dünyanın gittiği noktada artık daha yoğun bir şekilde kelebek etkilerine maruz kalacağız. Bugün bu koranavirüs olabilir ve  5 yıl sonra dünya çapında yaşanan ekonomik kriz veya dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan bir savaş.

Cloudy Sky

Bu konuyla ilgili ilk adım olarak Evden Para Kazanmanın 7 Yolu Adlı yazımıza göz atarak başlayabilirsiniz.

Sadece etki alanınıza ve değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın!

Time for Change Sign With Led Light

Ee konuştuğumuz gibi bırakın dünyanın diğer ucundaki bir Çinliyi değiştirmeyi; daha evimizde yaşadığımız insanları veya yıllardır ilişkide olduğumuz insanı değiştiremiyoruz. Bu hepimizin bildiği bir gerçek; bu nedenle etki alanınızı belirleyip sadece değiştirebileceğiniz parametrelere odaklanın.

Zihninizi karartmamak adına önünüze sunulan her şeyi izlemeyin! 

Flat Screen Monitor Showing Color Bars

Artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki medya ve pazarlama bizi  sürekli onların istediği şeyleri izlemeye zorluyor. Onların sana hükmetmesine izin vermektense sen kendi zihnine hükmet. Zihnini daha sağlıklı ve zinde tutmak adına televizyonu ve interneti  her gün bir süreliğine kapatarak başlayabilirsin.

Vücudunla beynindeki düşünce sistemini etkilemeyi öğren!

Woman in Red Tube Top in Swimming in water

Yapılan araştırmalara göre beynimizdeki düşüncelerin vücudumuzu etkilediği gibi aynı zamanda vücudumuzun duruş şeklinden yapılan hareketlere kadar her şey beynimizi de etkilemekte.

Sabah kalktığında yapacağın 15 dakikalık basit esneme hareketleri bile sana enerji verip güçlü bir zihne sahip olmanı sağlayacak. Örneğin uzmanlar 20 saniye boyunca eller başta açık bir şekilde durulması sonucunda daha mutlu ve özgüvenli hissedildiğini kanıtlamıştır.

Bakış açısını değiştirerek algılarını yönet!

Dünyada olan gerçekliği her insan kendi bakış açısına göre süzerek zihninde farklı bir dünya yaratmaktadır. Etrafta olup biten şeyleri eleştireceğine bir de bakış açını değiştirerek gerçekle oynamayı öğren. Matrix filmindeki o sahnede olduğu gibi belki de ortada kaşık yok senin zihnin o kaşığı büküyor.

Evet sevgili okuyucumuz biliyoruz biz de senin gibi bu kaos ortamında güçlü kalıp mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamanın yollarını arıyoruz.

Ne zaman işin içinden çıkamazsan lütfen şunu aklına getir. Dünyayı bir bilgisayar oyunu gibi düşün. Etrafında olan iyi kötü şeyler, karakterler ve kendimiz yani aslında her şey oyunun bir parçası. Ve ölümün olduğu bu oyunda belki de hiçbir şeyi ciddiye almamak gerek.

Kaosla dolu bu dünyada mutlu ve huzurlu kalabilmen dileğiyle.

İçeriklerimizi kaçırmamak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutma ey okuyucu! Takip edin ki önden haberiniz olsun.

  https://sorunluseyler.com/yuklemeler/twitter.png  

Kategoriler:
Dünya

Comments to Dünyadaki Çılgın Kaos Ortamında Güçlü Kalmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorunlu Şeyler

Sorunlu Şeyler