Kullanıcı Verileri Sorunları ve Mesajlaşma Programları

Whatsapp’ın 4 Ocak 2021’de kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini değiştirdiğini açıkladığı anda yer yerinden oynadı.

Kullanıcılar Whatsapp’a girdiğinde güncellenen sözleşme ekranlarına geliyor ve kabul etmeleri isteniyordu. Eğer Türkiye’deyseniz ya bu koşulları 8 Şunat 2021’e kadar kabul edecek ve uygulamayı kullanmaya devam edebilecektiniz ya da ret edecek 8 Şubat 2021’den sonra artık Whatsapp’ı kullanamayacaktınız.

Aslında burada insanların isyan etmesinin 2 nedeni var. Birincisi bunun bir dayatma olması (çünkü kabul etmezseniz programı kullanamıyorsunuz), ikincisi ise ayrımcılık yapılması (Avrupadaki insanların kabul etmese bile kullanmaya devam edecek olmaları).

Haliyle herkes alternatif mesajlaşma uygulaması aramaya koyuldu. Bu kadar tekel olmuş bir uygulamanın tahtını sarsmak ya da yıkmak mümkün müydü?

Dalga etkisi ile elbette bunlar mümkün ama asıl soru diğerlerinde Whatsapp’ın dayattığı koşullar yok mu? Bunların sorgulanması ve irdelenmesi gerek.

Bununla ilgili olarak teyit.org sitesinde detaylı bir inceleme yazısı mevcut. Daha çok bilgi isterseniz göz atabilirsiniz.

Aslında konuyu özetlemek gerekirse aşağıdaki tablodan da görebileceiniz gibi diğer mesajlaşma uygulamaları da çok masum değil. En masumu Elon Musk‘ın da tavsiye ettiği Signal uygulaması görünüyor.

Son tercih elbet sizi 🙂

İçeriklerimizi kaçırmamak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutma ey okuyucu! Takip edin ki önden haberiniz olsun.

  https://sorunluseyler.com/yuklemeler/twitter.png  

Kategoriler:
Dünya

Sorunun değil çözümün peşinden gider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorunlu Şeyler

Sorunlu Şeyler