Teknolojinin Hayatımızdaki Yan Etkilerinden Kurtulmanın Yolları

Bundan yıllar önce Amerika’da yaşayan bir adam teknolojinin, toplumun dengesini bozduğundan, yaşamı anlamsızlaştırdığından ve insanlara yoğun bir şekilde psikolojik ve fiziksel acı verdiğinden bahsediyordu.

Bu adam Harvard’dan mezun olduktan sonra Berkeley Üniversitesi’nde en genç öğretim üyesi olan ve zamanla tüm dünyanın tanıyacağı bir isim olan matematik profösürü Theodore John Kaczynski’den başka birisi değildi.

Düşüncelerini tüm dünyanın korktuğu kanlı eylemlere dönüştürme fikrini uygulamak için profesörlük görevinden istifa edip Montana’da ormanın içinde bir kulübede yaşamaya başlamıştı.

Böyle iç karartan aynı zamanda merak uyandıran bir hikayaden sonra gelin biz konumuza geri dönelim. Merak etmeyin yazının sonunda bu adamın hikayesini anlatan bir yapımı ve yazılarını sizlerle paylaşacağız.

Bir tarafta sürekli içerik tükettiğimiz instagram, facebook, youtube, tiktok, twitter gibi sosyal medya uygulamaları…

Diğer tarafta önümüze sadece patronların izletmek istedikleri yayınları çıkaran televizyon medyası…

Sizce teknoloji hayatlarımızı daha az kaygılı ve huzurlu mu yapıyor yoksa içinden çıkılamaz bir yarışın içinde stresli bir hale mi sokuyor!

İnternette veya televizyonda önümüze sunulan reklamlardan dolayı sürekli en iyisini arzu etme hissini düşünün.

Facebook’da, İnstagram’da diğer insanlara  daha çok mutlu olduğunu gösterme ve ispatlama üzerine kurulu bir sistem.

Ve medyanın  doğru olduğundan emin olmadığımız negatif haberleri sürekli önümüze çıkardığı bir düzen…

Sizce sadece instagrama hikaye atmak için ordan oraya koşturan bir insan o anın tadını o manzaranın huzurunu iliklerine kadar hissedebilir mi? Hangimiz güzel bir manzara gördüğünde orada usülce oturup o anın keyfini çıkarmaya uzunca vakit ayırıyoruz ki!

Fotoyu çek. 10 saniye manzaraya bak. Instagrama story at. Ve  oradan ayrıl. Şimdi başka foto bulma zamanı!

Sizlere önerimiz internet ve sosyal medya uygulamarını sevdiğiniz anları yaşarken kullanmamak!

Elbet fotoğraf çekeceğiz fakat bu fotoğrafı o an yayınlamaktansa tatil bittikten sonra bir anı olarak paylaşacağız. Bu sayede aynı eski fotoğraf makinelerinde olduğu gibi o anlar daha da değerli olacak.

Ah bir de o bildirimler yok mu o bildirimler!

Hepimiz bir foto yüklediğinde gelen yorum ve beğenmelerle mutlu oluyoruz.Ama bilinen bir gerçek var ki ufak bir hormon artışıyla gelen bu mutluluk sürdürülebilir uzun süreli bir mutluluk değil.

Bu nedenle size önerimiz sosyal medya uygulamalarının tamamında bildirimleri kapatmanız. Yani onu sallamamanız!

Bu sayede kaç kişinin fotoğrafı beğendiğini veya gelen yorumları umursamayacaksınız. Ee böylece gerçek dünyadaki zamanınızı da daha güzel yöneteceksiniz.

Sizlere son önerimiz birşeyleri izlerken veya takip ederken edilgen değil etken olmanız!

Yani neyi izleyeceğinize ve neleri takip edeceğinize siz karar verin. Hatta bunları değerlerinize ne kadar uygun bir şekilde seçersiniz göreceksiniz ki gerçek hayatta o kadar yaşam dolu hissedeceksiniz.

Evet şimdi gelelim yazının başında bahsettiğimiz Kaczynski ile ilgili vereceğimiz bilgilere nam-ı diğer Unabomber’a.

Adının Unabomber olarak anılmasının sebebi FBI’daki dosyasının adı. Çünkü Kaczynski daha çok teknolojiyle ilgili çalışmalar yapan üniversite hocalarına ve havayolu şirketlerine bombalama yapıyordu.

Yani Unabomber, Üniversite ve Havayolları Bombacısının kısaltmasıdır. (University ve Airline kelimelerinden gelen “UN ve A” kısaltmaları ile birlikte bombacı anlamına gelen “bomber” kelimesinin birleşmesinden oluşuyor)

Hakkında yapılan dizinin adı ise ‘Manhunt: Unabomber’. Eğer yazıyı buraya kadar okuduysanız 2 sezon 18 bölümden oluşan diziyi merakla izleyeceksinizdir.

Bir de sizlere Unabomber’ın zamanında paylaştığı bazı yazıları paylaşalım.

Anti-Teknolojik Devrim: Neden ve Nasıl

Sanayi Toplumu ve Geleceği

Evet  sevgili okuyucu bu kompleks ve hızlı dünyada sana huzurlu ve teknolojiye hükmettiğin bir hayat dileriz.

İçeriklerimizi kaçırmamak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutma ey okuyucu! Takip edin ki önden haberiniz olsun.

  https://sorunluseyler.com/yuklemeler/twitter.png  

Kategoriler:
Dünya

yüksek yüksek tepelere ev koymasınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorunlu Şeyler

Sorunlu Şeyler