Dünya Çapında Yaşanan Ekonomik Sıkıntılar Nedeniyle Azalan Gelirlerimizi Artırmanın 7 Yolu

Koronavirüsü dünya çapında iş yapış şekillerini ve üretimden tüketime tüm sistemin dinamiklerini değiştirdi. Şirketler artık hem emlak hem personel giderlerini azaltmak amacıyla daha az kişiyle uzaktan çalışmaya daha meyilli olacak.

Bununla birlikte dünyada yaşanan resesyondan dolayı artık gelir kapıları gitgide azalmakta. Ve sizlerin de bildiği üzere ekonomik olarak artan risklerden dolayı gelecekte hangi şirketlerin zor duruma düşeceğini bile kestirmek zor. Bu noktada biz bireyler olarak bir kurumun verdiği maaşa bağlı olmadan kendi gelirimizi nasıl yaratırızın yolunu aramaya başladık bile. Tabi bu kulağa ne kadar hoş gelse de uygulaması o kadar kolay olan birşey değil.

Şimdi sizlerle evden para kazanmak için yapabileceğiniz 7 farklı iş fikri paylaşıyoruz. Yöntemlere geçmeden önce şunu belirtmekte fayda var: Bunları uygulamak için öncelikle kendinize yatırım yapmamız gerekmekte yani bu konularda kendimizi eğitip zaman ayırdıktan ancak bir süre sonra meyveleri toplayabiliriz. Bu işten belirli bir düzeyde gelir elde ettikten sonraysa çalıştığınız işyerine güle güle diyip yeni bir hayata yelken açmak veya mevcut işinize devam ederken aynı zamanda ek gelir elde etmek sizin seçiminiz.

1-Freelance Yazarlık Yapmak

Nedir: İnternet sitelerine,dergilere veya kitap yazarlarına aslında yazının olduğu her kuruma veya kişiye yazı ve içerik hazırlamaktır.

Ne Gerekir: Güçlü yazı dili. Belirli bir alanda uzmanlık seviyesinde bilgi. Bilgisayar.

Ne Kadar Kazanılır: İlk başta amatör olacağınızdan ortalama her 100 kelime karşılığında 2 TL kazananırken, profosyenelleştikçe bu rakam her 100 kelime başına 100 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Nasıl Başlamalı: Kendinize bir blog açıp belirli bir alanda yazılar yazarak başlayabilirsiniz. Bir süre sonra seçtiğiniz alanla ilgili websiteleriyle görüşüp içerik üreterek deneyim elde ederken kendi portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Diğer taraftan zaman geçtikçe dergilere ve belirli video kanallarına içerik yazma teklifi götürerek gelirinizi arttırabilirsiniz.

2-Satış Ortaklığı Yapmak

Nedir: Satış ortaklığı halihazırda satılan bir ürünün kendi pazarlama gücünüzü kullanarak satmanız sonucunda belirli bir komisyon oranı kazanmanızdır.

Ne Gerekir: Satış ortaklığı sunan sitelere üyelik. Eğer belirli bir seviyede takipçi sayısı olan bir sosyal medya hesabı veya internet siteniz varsa tadından yenmez. Bilgisayar.

Ne Kadar Kazanılır: Buradaki oranlar ürün ve firma bazında değişmekte olup %1’den %20’ye kadar yükselen oranlar bulunmaktadır. Ortalamayı satış tutarı üzerinden %7 olarak düşünmeniz gerçekçi olacaktır.

Nasıl Başlamalı: Satış ortaklığı sunan sitelere üyelik başvurusu yaparak, bu konuda internette araştırmalar yaparak ve eğitimler alarak başlayabilirsiniz. Dünyada en çok kullanılan uygulamalar ise Amazon.com, Godaddy,iTunes,GelirOrtakları.com siteleridir. Bu konu derin bir konu olduğundan ilerleyen günlerde sadece bu konuyla ilgili detaylı bir içerik oluşturacağız. Bunun için takipte kalın.

3-İnternet Sitesi Tasarımı Yapmak

Nedir: Artık hepimizin aşina olduğu bir konu aslında bu.Küçük firmalardan tutun en büyük şirketlere kadar hatta bireysel bazda bile insanların internet sitesi bulunmakta. İşte bu ihtiyaçları gidermek için talepler doğrultusunda internet sitesi tasarlayarak para kazanabilirsiniz.

Ne Gerekir: Tasarım bilgisi. Biraz kodlama olsa tadından yenmez ama gelinen noktada artık hazır şablonlarla hiç kodlamaya ihtiyaç olmadan internet sitesi yapılabilmekte. Bilgisayar.

Ne Kadar Kazanılır: Basit bir internet sitesini ortalama 500 TL’ye yapabileceğiniz gibi kodlama gerektiren sitelerin fiyatı 20.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Nasıl Başlamalı: İnternetten konuyla ilgili ücretsiz videolar izleyerek kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Öncelikle çevrenizdeki insanlara ücretsiz blog sitesi yapıp daha sonra ufak firmaları ziyaret ederek satış işlemine başlayabilirsiniz.

4-Dropshipping İle Para Kazanmak

Nedir: Dropshipping satıcının ürünleri stoklamadan satışa sunduğu iş modelidir. Stoklama, amortisman maliyeti bulunmadığından ve risk içermediğinden dolayı büyük bir markete sahiptir. Satıcı bu sistemde, alıcıları bulur, ürünün postalanacağı adresi ve ürün bedelini müşteriden alır, ürünün ücretini ve postalanacağı adresi ise doğrudan tedarikçisine gönderir.

Ne Gerekir: Bilgisayar. Biraz satış ve pazarlama taktik bilgisi. Amazon gibi e-ticaret sitelerinde online mağaza sahipliği.

Ne Kadar Kazanılır: Satıcının birim kazancı ürünü satın aldığı fiyat ile sattığı fiyat arasındaki farktır. Örneğin 10 TL tutarında bir ürün buldunuz ve siz bunu Amazon veya başka bir internet sitesinde 12 TL fiyatla 1.000 adet sattınız diyelim. Burada cebinizde her ürün için 2 TL kalacağından toplamda 2.000 TL cebinizde kalmış olur. Tabi işler büyüdükçe vergiler de devreye girmiş olacak.

Nasıl Başlamalı: E-ticaret konusunda eğitimler alarak bu konuya giriş yapabilirsiniz. Satmak istediğiniz pazarı ve tüketi ihtiyaçlarını da araştırabilirsiniz. Diğer taraftan Amazon ve Alibaba hesapları açarak küçük adımlar atabilirsiniz.

5-Kendi Yaptığınız El Yapımı Ürünleri Satmak

Nedir: Özellikle salgın zamanında el yapımı üretimlerin ve onlara gösterilen talebin arttığını görmekteyiz. Sizler de süs eşyalarından tutun oyuncaklara; çiçekten yiyeceğe kadar onlarca ürün yapıp satabilirsiniz.

Ne Gerekir: Belirli alanda yetenek ve istek. Ürünü yapmak için malzeme satın almak. Bir tutam sabır.

Ne Kadar Kazanılır: Yaptığınız ürünün piyasadaki fiyatından %20 daha az fiyatıyla rekabetçi bir şekilde pazara giriş yapabilirsiniz. Örneğin Normalde 50 TL olan bir bez bebek oyuncağı siz 40 TL’ye satarak her satış başına 40 TL kazanabilirsiniz.

Nasıl Başlamalı: Öncelikle yakın çevreniz yani aile dostlarınız ve arkadaşlarınız arasında deneme usulüyle onlara ilgilerini sorabilirsiniz. Diğer taraftan sosyal medya hesabı açarak ürünlerinizin fotoğraflarını ve iletişim adresinizi koyarak satışa başlayabilirsiniz. Baktınız talep var zamanla e-ticaret sitelerinde satış yapabilirsiniz. Hatta kendi internet sitenizi kurarak online satışlarınızı düşük maliyetle yapabilirsiniz.

6-Online Kurs Üretmek

Nedir: Artık iş bulma konusunda arzın azalıp rekabetin arttığı günlerde insanlar kendilerini farklı alanlarda eğiterek öne çıkmak istiyor bu nedenle online eğitimler üreterek siz de para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ne Gerekir: Belirli alanda uzmanlık ve tecrübe. Video çekmek için kamera ve mikrofon. Bilgisayar

Ne Kadar Kazanılır: Seçtiğiniz alana ve uzmanlık seviyenize göre eğitim başına bir kişiden talep edebileceğiniz fiyat 50 TL’den 2.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Cem Yılmaz hesabını biz yapmayalım gerisini siz hesaplayın artık : )

Nasıl Başlamalı: Öncelikle uzman olduğunuzu düşündüğünüz konuda bir blog açıp yazılar yazarak veya youtube sayfasında videolar çekerek başlayabilirsiniz. Bu sayede hem kendininize güveniniz artacak hem de bilginizi başka insanlara nasıl daha iyi aktarabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Daha sonra Udemy gibi platformlara videolarınızı yükleyerek devam edebilirsiniz.

7-Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmak

Nedir: Şirketlerin veya bireylerin Facebook,Instagram gibi sosyal medya hesaplarını yöneterek para kazanmak.

Ne Gerekir: Sosyal medyayla içli dışlı olmak. Görsel ve metinsel olarak bir tutam yaratıcı olmak.  Online pazarlamadan biraz anlamak ve bu konu üzerine kendini sürekli geliştirmek.

Ne Kadar Kazanılır: Yöneteceğiniz hesabın büyüklüğüne bağlı olarak hesap başına aylık 100 TL’den 5.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Nasıl Başlamalı: Sosyal medya pazarlama stratejileri üzerine ve özellikle seo üzerine de online eğitimler alarak başlayabilirsiniz. Diğer taraftan Instagram üzerinde 2.000-3.000 takipçili hesap sahipleriyle iletişime geçerek hesaplarını ücretsiz yönetmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Eğer bu hesapları yönetmekte başarılı olursanız artık büyük hesapları yönetmeye başlayabilirsiniz. Gelsin paracıklar : )

Evet sevgili okuyucumuz yazının başında dediğimiz gibi kendi kazancını yaratmak kulağa ne kadar hoş gelse de uygulaması o kadar kolay olan birşey değil. Biraz emek,zaman ve istekle yapılamayacak şey yoktur.

Unutmayın bugünlere her birimiz neler feda ederek geldik. Bundan sonrası için de daha iyi bir geleceğe sahip olanlar ancak zamanlarını ve emeklerini feda edenler olacaktır.

Sana yeteneklerinle para kazanabildiğin mutlu bir ömür dileriz.

İçeriklerimizi kaçırmamak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutma ey okuyucu! Takip edin ki önden haberiniz olsun.

  https://sorunluseyler.com/yuklemeler/twitter.png  

Kategoriler:
İnsan

Comments to Dünya Çapında Yaşanan Ekonomik Sıkıntılar Nedeniyle Azalan Gelirlerimizi Artırmanın 7 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorunlu Şeyler

Sorunlu Şeyler