Sosyal Mesafeye Rağmen Hayatı Güzel Yaşamak İçin

Koronavirüs sebebiyle her birimizin hayatı özellikle Nisan ayından itibaren baştan aşağı değişti. Kendimden örnek vermek gerekirse Nisan ayından itibaren uzaktan çalışıyorum. Ve malum sosyal mesafe kuralları derken hepimiz daha az sosyalleştik. Bununla birlikte uzmanlar tüm dünya olarak ekonomik anlamda kötü günlerin bizi beklediğini söylüyor.

Woman in Gray Knit Cap and Beige Coat

Geriye dönüp baktığımda Nisan-Haziran dönemindeki 3 aylık süreçte kazandığım tek şey kilolarım; kaybettiğim şeyse ömrümden giden 4 aydı.

Yellow Analog Meter

Dedim bu böyle olmayacak, virüs bitse bile kazandığımız bu kötü alışkanlıkların bizden gitmesi kolay olmayacak. Bu sebeple Temmuz ayından itibaren yaşam şeklimde önemli değişiklikler yaptım. Artık yataktan kalktığımda eski günlerdeki enerjimi yeniden buluyorum. Bugün ise sizlerle yaptığım bu değişikleri paylaşacağım.

Yatma ve Uyanma Saatinizi İyi Belirleyin!

Person Lying on Bed Covering White Blanket

Ben yaklaşık 3 ay boyunca kimi gece 2:00’de yatardım kimi gün sabah 10:00’da uyanırdım. Ama artık her gün maksimum yarım saat sapacak şekilde aynı saatte uyuyup uyanıyorum. Bu sayede hem daha güçlü bir bağışıklık sistemine hem de daha güçlü bir beyne sahip olmak bizim elimizde.

Güne Basit Egzersizlerle Başlayın!

Stretching White Cat

20 dakikalık esneme hareketleri bile salgılanan hormanlar sayesinde stresle daha iyi mücadele etmenize ve daha enerjik bir bedene sahip olmanıza yardımcı oluyor. Özellikle sabah yapacağınız spor hayat kalitenizi önemli miktarda arttıracak.

Kendinize 3 Aylık – Aylık ve Haftalık Challenge’lar Belirleyin!

Man Wearing Hoodie and Black Pants Climbing Up Pile of Rocks 

Daha az sosyalleştiğimiz, bazen evden bile çıkamadığımız bu dönemde yerinde sayıyor hissine kapılmamak elde değil. Bu sebeple kendinize 3’er aylık dönemler için bir gelişim alanı belirleyin ve bunu aylık, haftalık hedeflere bölün. Örneğin 3 ayda giriş seviyesinde yabancı dil öğrenmek olsun amacınız. Önümüzdeki ay bir adet kitap bitirmek veya ingilizce altyazılı dizi bitirmek olabilir hedefiniz.

Eski Arkadaşlarınızdan Sizin İçin Değerli Olanları Arayın!

Selective Focus Photography of Black Rotary Phone 

Malesef hızlı ve stres dolu yaşamdan dolayı eski arkadaşları hangimiz unutmadık ki! İlkokuldan, liseden veya üniden sevdiğiniz bir arkadaşınızla yeniden irtibata geçmek hem size hem ona çok iyi gelecek emin olun. Bu arada telefondan konuşmanın her zaman daha iyi bir iletişim aracı olduğunu unutmayın!

Sürekli Mutlu Olma Hissi Yerine Ufak Şeylerin Verdiği Keyfe ve Sevince Odaklanın!

Brown and Green Grass Field during Sunset

Son yıllarda özelikle sosyal medyanın yoğun kullanımından dolayı diğer insanların sürekli mutlu olduğunu gören kişi mutlu olma zorunluluğu içinde buluyor kendisini. Sürekli mutlu olmak yerine mutsuz hissettiğiniz anları da kabul ederek hayatın içinde ufak keyifler bulun. Örneğin yarım saat hiç bilmediğiniz yollarda yürümek gibi.

Günlük Esnek Planlar Yapın!

Photo of Planner and Writing Materials

Kim saati saatine günlük planlardan hoşlanır ki! Ama hiç planın olmaması da malesef bizi tembelliğe götüren önemli sebeplerden biri. Bu nedenle bir güne 3-4 temel aktivite yazarak zamanınızı planlayın. Örneğin uyku saatlerinizi, çalışma saatlerinizi, keyif saatlerinizi ve gelişim saatlerinizi yazabilirsiniz.

Sosyal Medyayla İlgili Kendinize Kurallar Koyun!

Selective Focus Photography of Person Using Iphone X 

Eğer sabah kalkar kalkmaz eliniz telefona gidiyorsa ve yatmadan önce sosyal medyaya bakmadan yapamıyorsanız malesef bağımlı hale geldiniz demektir. Özellikle yatmadan önce telefona bakmak uyku kalitenizi önemli ölçüde olumsuz etkilemekte. Siz siz olun sabah ve akşam yasaklı olmak üzere günde maksimum 2-3 kere sosyal medyaya girmek gibi kurallar koyun kendinize. Göreceksiniz ki belirli bir süre sonra daha huzurlu ve daha az kaygılı bir hayata sahip olacaksınız.

Bu zorlu günlere gelecekten koca bir tebessümle bakmak dileğiyle. Kendinize iyi bakın.

İçeriklerimizi kaçırmamak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutma ey okuyucu! Takip edin ki önden haberiniz olsun.

  https://sorunluseyler.com/yuklemeler/twitter.png  

Kategoriler:
İnsan

NanıNamık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorunlu Şeyler

Sorunlu Şeyler