Ev Satın Almak İsteyenlere Kutsal Öneriler

Yaklaşık 9 yıldır kirada oturan ben evlenince bir ev alırım diye düşünüyordum ki 33 yaşıma geldiğimde bir gerçeği kabul etmenin zamanı gelmişti:

Man Wearing Black and White Stripe Shirt Looking at White Printer Papers on the Wall

Yakın gelecekte bir evlilik gözükmüyordu ve ömrümün sonuna kadar da kira vermek istemiyordum. Zaten 9 yıldır kirada oturan ben ev sahiplerini yeterince zengin etmiştim.

Gelin görün ki almak istediğim evlerin fiyatı 500 bin TL’den başlıyordu. Ben de oturdum düşündüm ve minimum riskle ne kadarlık bir evi nereden almam gerekiyorla ilgili araştırma yaptım.

Ve sonunda 250 bin TL’lik ikinci el bir evi uygun faizli krediyle beraber satın aldım. Şimdi sizlere bu süreçte yaşayarak öğrendiğim şeyleri paylaşmanın zamanı.

Bu dönemde sıfır evler kesinlikle ilk tercihiniz olmasın!

Low Angle Photo of BalconiesKonut piyasasında sıfır evlerin fiyatı düşen faiz oranlarından ve artan talepten dolayı aşırı şişmiş durumda. Bu sebeple çok önemli bir sebebiniz yoksa sıfır evlerden uzak durun.

Maksimum aylık kredi ödeme sınırınızı belirleyin!Calculator placed over stack of USA dollarsMalum dünya çapında yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı ben de  işime ne oluru düşünmeden edemiyordum. Bu sebeple aylık kredi taksit tutarı aylık toplam gelirinizin maksimum %30’unu oluşturmalı! Örneğin 5.000 TL geliriniz varsa taksit tutarı maksimum 1.500 TL olmalı.

Satın alacağınız evle ilgili resmi belgeleri tek tek inceleyin!

Black Twist Pen on NotebookBurada kontrol etmeniz gereken en önemli noktalardan birkaçı şunlar:

Birincisi: Tapu kaydını mutlaka kontrol edin, aman üzerinde ipotek olursa kafanız çok ağrır. İkincisi: Eğer alacağınız gayrimenkul inşa halinde ise müteahhidinin mali durumunu araştırın. Üçüncüsü: Konutun emlak vergisi, su, elektrik, doğalgaz, apartman aidatı gibi borçlarının olmadığıyla ilgili belgeleri kesinlikle alın.

Kredi tekliflerini incelerken toplam ödeyeceğiniz tutara göre karar verin!

Crop businessman giving contract to woman to signDüşük faiz demek her zaman en iyisi demek değildir. Ödeyeceğiniz dosya masrafı ve komisyonların toplamına bakın. Yani bankacılara toplam ödeme miktarını sorun. Örneğin 0,68 faizli ve 2.000 TL dosya masraflı bir kredi; 0,65 faizli ve 10.000 TL dosya masraflı bir krediden daha avantajlı olabilir.

Satın Almak İstediğiniz Evin Fiziksel ve Çevresel Eksilerini-Artılarını Analiz Edin!

Round Brown Wooden Stool Near Brown SofaEn basitinden o evin işinize uzaklığını düşünün. Uzak bir ev seçmeniz demek her gün harcanan zaman veya para demektir. Bununla birlikle o evin apartman düzeni, sosyal ağlara uzaklığı, ısı ve ses yalıtımı, aidat tutarı, kira getirisi, oda sayısı gibi tüm parametreleri oturun bir kağıda yazıp analiz edin.

Son Olarak Evin Gerçek Değeri Üzerinden Pazarlık Yapın!

Person Wears Multicolored BlazerHer satıcı sahip olduğu ürünü değerinden daha fazlasına satmak ister. Siz de evin gerçek değerini öğrenmek için o mahalledeki benzer evlerin fiyatını araştırın. Ve kanıtları topladıktan sonra ev sahibiyle sıkı bir pazarlık yapın. Örnek vermek gerekirse, biz 280 Bin TL denilen evi 250 Bin TL’ye satın aldık : )

Son olarak şunu da belirtmekte fayda var: Belirli birikim yapmadan ani kararlarla büyük borçların altına girmek akıl karı değildir. Bu sebeple eğer birikiminiz yoksa bugünden başlayarak birikim yapmak ve belirli seviyeye ulaştıktan sonra ev almak daha iyi bir seçenek olabilir.

Hepinize doğru zamanda kendi evinizi satın aldığınız ve içinde yaşadığınız huzur dolu bir yaşam dilerim.

İçeriklerimizi kaçırmamak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutma ey okuyucu! Takip edin ki önden haberiniz olsun.

  https://sorunluseyler.com/yuklemeler/twitter.png  

Kategoriler:
Nesne

hışşş sakin bana bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorunlu Şeyler

Sorunlu Şeyler