Paranın Dertlerinden Kurtulmak Adına

Bu yazıya tam resmi bir giriş yapmak için hazırlanırken aklıma gelen şarkıyla sözlerime başlamak istiyorum…

Para Para Para Varlığın Bir Dert Yokluğun Bir Yara…

Şimdi sizler için parayla ilgili ufak bilgiler paylaştıktan sonra hem dertlerden hem de yaralardan kurtulmak adına görüşlerimi paylaşacağım bugün.

Para, mal ve hizmetlerin değiş tokuşu için kullanılan en yaygın araçlardan biridir. Paranın değerini etkileyen birçok faktör olsa da temel faktör arz ve talep miktarıdır. Yani o paranın piyasada bulunan toplam miktarı ve o paraya gösterilen toplam talep.

U.s. Dollar Banknote Lot

Örneğin Amerika Merkez Bankası parasal genişleme politikası izleyerek piyasaya 100 Milyar Dolar sunarsa, elinizdeki dolarların bir önemi kalmayabilir. Bu sebeple paranın hacimsel miktarından çok alım gücü önemlidir.

Kısa bir girişten sonra şimdi gelelim bireysel anlamda paranın bir dert olmaması adına neler yapabiliriz.

Para yönetimi ve finans konusunda temel eğitimler alıp kendinizi geliştirin!

Black Blue and Red Graph Illustration

En azından yaşadığınız ülkenin makroekonomik değerlerini takip edin. Çünkü işsizlik oranı, merkez bankası faiz oranları, enflasyon oranı gibi parametreler cebinizdeki paranın alım gücünü direk veya dolaylı yoldan etkilemektedir. İnternetten ücretsiz makaleleri okuyabilir ayrıca youtube’dan videolar izleyerek kendi kendinizi eğitebilirsiniz.

Bir yandan pasif gelir yaratmak için kendinize düzenli zaman ayırın!

Crop payroll clerk counting money while sitting at table

Pasif gelir bir fiil çalışmanıza gerek olmadan üretilen gelirdir. İlk aşaması zorlu olsa da daha sonra oturduğunuz yerden para kazanmanın keyfini çıkarabilirsiniz. İnternette pasif gelir çeşitleri cümlesiyle arama yaptığınızda önünüze birçok seçenek çıkmaktadır.

Giderlerinizi azaltmak adına kendinize kategori bazlı sınırlamalar koyun!

Crop anonymous financier planning budget writing numbers in notebook

Örneğin aylık kıyafet alımı veya haftalık sosyal aktivite bazlı maksimum harcama kotası gibi sınırlamalar koyabilirsiniz. Bu konuyla ilgili telefonunuza ücretsiz indirebileceğiniz birçok mobil uygulama mevcut. Örnek olması için şu uygulamaya bakabilirsiniz. Money Manager

Bir şirkette maaşlı çalışıyorsanız daha fazla gelir kazanmak adına düzenli iş başvuruları yapın!

Person Holding Apple Magic Mouse

Bu konuda duygusal olmaya gerek yok. Eğer kariyer planınıza engel olacak bir durum yoksa kesinlikle daha çok maaş veren yere geçmek adına kariyer sitelerini düzenli takip edin.

Kısa vadeli yatırım yerine uzun vadeli yatırımlara odaklanın!

White Printer Paper

Kaybetmekten korkmayacağınız miktarı belirleyip en az birkaç yıllığına yatırım yapmak her zaman daha etkilidir. Örnek vermek gerekirse 2020 Ocak ayında altın yatırımı yapıp 2 ay sonra TL’ye dönen insan eğer elindeki altını bozdurmasaydı 2020 sonu itibariyle %50’nin üzerinde değer kazanmıştı.

Tüm hayatın boyunca paranın dert olmayacağı bir yaşam dileriz.

İçeriklerimizi kaçırmamak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutma ey okuyucu! Takip edin ki önden haberiniz olsun.

  https://sorunluseyler.com/yuklemeler/twitter.png  

Kategoriler:
Nesne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorunlu Şeyler

Sorunlu Şeyler