Telefon Şarjının Daha Uzun Gitmesi İçin 6 Kutsal Yöntem

Akşam bir buluşmanız vardır ve o insanla buluşmak için telefona ihtiyacınız. Ama telefonunuzun şarjına bi bakmışsınız ki %15. Kendinizi gezegenler arasında bir boşlukta hissedersiniz ne eve ait ne de başka bir yere.Man Sitting On A Concrete Bench

1 saatlik yol var önünüzde. İşte o an zamanla yarışınız başlar ve beyniniz tüm loblarıyla çalışmaya.

Şimdi yavaşça elinizdeki telefonu yere bırakın ve bu yazıyı okuyun. Gezegenler arasında boşlukta kalmamanız için telefonunuzun şarjının daha uzun ömürlü olması adına 6 yöntem paylaşacağız.

1-Şarj Alarm Uygulaması Kullan!

Şarjınız sizin belirleyeceğiniz seviyeye geldiği zaman sizi uyaran bir uygulama düşünün. Yoğun günlerde gözümüzden kaçan şarj miktarından bu günlere düştük zaten.

Bizim önerimiz bu seviyeyi %40 yaparak işinizi garantiye almanız.

Bu konuyla ilgili onlarca uygulama bulunmakta bizim de deneyip yararlı bulduğumuz uygulama ise TMK Battery Alarm programı.

Shallow Focus Photography of Black Iphone 7 on Brown Wooden Table

Bu noktada şunu söylemekte yarar var eski telefonları sık sık şarj etmek zararlıydı fakat geldiğimiz noktada akıllı telefonlar o kadar akıllı ki istediğimiz oranda ve sıklıkta şarj etmek pil ömrünü olumsuz etkilememektedir.

2-Wifi&Mobil İnterneti Akıllıca Seç

Birçoğumuzun farkında olmadan hem wifi hem de mobil interneti (3G-4G) aynı anda açık konumda bulunuyor. Ve telefonunuz etrafınızdaki ağları tarayarak bir Wifi bulmaya çalışırken aynı zamanda mobil internetinizden de veri kullanımına bağlı olarak şarjdan yiyorsunuz. Yapmayın şarjınızı yemeyin sevgili okuyucumuz.

Grayscale Photography Manikineko

Yapılan araştırmalara göre Wifi ile veri kullanmak mobil internete  göre daha az enerji tüketiyor bu nedenle yapmanız gereken şey basit: Eğer etrafınızda Wifi varsa ve bağlanabiliyorsanız  mobil internetinizi kapatmak ve Wifi’ya bağlanmak. Ee bu sayede hem internet paketiniz hem de şarjınız tükenmeyecek. Wifi ağından çıktığınız an veya kullanımın mümkün olmadığı durumlarda ise sadece mobil interneti açık tutmak.

Altın kuralımız ise şarjınızı maksimum sürede uzun ömürlü tutmak istiyorsanız ve ihtiyacınız yoksa hem Wifi hem mobil interneti gün içinde kapalı tutup sadece ihtiyacınız olduğu zamanlarda açmak.

3-Uygulamalara ve Bildirimlere Dikkat Et

Hepimizin telefonunda default yani satın alır almaz gelen uygulamalar var. Bunun yanında bankacılık uygulamaları, oyunlar, sosyal medya uygulamaları derken telefon şarjının büyük bölümü aslında bu uygulamalara gidiyor.

Person Holding Silver Iphone 7

Burada şarjınızın daha uzun ömürlü olması için 3 farklı şey önereceğiz size. Birincisi: Kullanmadığınız tüm uygulamaları kaldırmak ve otomatik güncellemeleri iptal etmek. Çünkü arka tarafta kullanmadığınız uygulamalar bile internetinizi kullanıp otomatik güncelleme yapabiliyor. Bunu telefonunuzun tipine göre uygulamalar ve ayarlar adımından güncelleme seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz.

White Smartphone

İkincisi özellikle sosyal medya uygulamalarından gelen bildirimleri kapatmak. Ah o bildirimler yok mu beğenmeler,yorumlar,paylaşımlar derken hem telefonun şarjını hem de bizim şarjımızı bitirirler. Siz siz olun bu uygulamaların ayarlar sekmesine girerek bildirimleri kapatmanız her koşulda işinize yarayacaktır.

Üçüncü önerimiz sadece telefonunun şarjının hayatında çok ama çok bir yer tuttuğu insanlar için. Evet çünkü bu öneriyi yapabilmek için sürekli kullandığınız ücretsiz uygulamaları ve oyunları satın almanız gerekmekte.

Neden mi ? Çünkü araştırmalara göre kullandığımız uygulama ve özellikle oyunlarda tüketilen şarjın sadece %20’si uygulamadan kaynaklanırken %80’i dönen reklamlardan kaynaklanmakta.  Eee %80 gibi bir rakamı yok etmek istiyorsanız bu sık kullandığınız uygulamaları veya oyunları satın alarak daha uzun ömürlü sarja sahip olabilirsiniz.

4-Müzik ve Titreşimi Kontrol Et

Hangimiz yolda giderken, spor yaparken, okulda, evde hatta bazen işyerinde bile müzik dinlemiyoruz ki! İşte burada kritik nokta müziği online mı yoksa offline mı dinliyorsunuz.

Woman Listening on Headphones

Eğer müzikleri telefonunuza indirmeyip offline şekilde dinlemiyorsanız emin olun her dinlendiğiniz şarkı internet verisi de kullandığı için şarjınızı yaklaşık 1,5 kat daha  fazla tüketecektir.  Bu nedenle kendinize bir playlist hazırlamanız ve hafıza kartınıza bu müzik listenizi yükleyerek şarkıları buradan dinlemeniz şarj ömrünüzü arttıracaktır.

Bir diğer nokta ise titreşim özelliğinin ekstradan pil harcadığı gerçeği. Eğer sesli bir ortamda bulunmuyorsanız titreşim özelliğini kapatarak şarjınızın daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

5- Optimum Işığı Ayarla

Çoğu telefon ışığını artık otomatik olarak ayarlamakta fakat su götürmez bir gerçek var ki telefonun şarjını en çok yiyen özelliklerden birisi ışıktır.

Person Capturing Photo

Bu nedenle ışığı manuel olarak gözlerinizi rahatsız etmeyecek bir seviyede minimum seviyede kullanmanız size yarar sağlar. Sabah, öğle ve akşam saatlerinde ve bulunduğunuz alana göre ışık oranını güncellemeniz de şarjınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak.

6-Acil Durum Piston Aşağı

Yazının başında dediğimiz gibi akşam bir buluşmanız vardır ve o insanla buluşmak için telefona ihtiyacınız. Ama telefonunuzun şarjına bi bakmışsınız ki %15.

İşte bu Piston Aşağı noktasıdır. Eğer bu dediğimiz şeyi yapmazsanız kendinizi  gezegenler arasında boşluğa bırakırsınız ve insanlıkla bağlantınız kopar. Kötü yollara düşersiniz. Kimse elinizden tutmaz. Kimseyi arayamazsınız ve kimse de sizi arayamaz.

Çözüm basit: Öncelikle karşı tarafa miminum karakterlerle yolda olduğunuzu ve kaçta orda olacağınızı aşağıdaki şekilde kısa bir mesajla iletin.

Daha sonra telefonunuzu uçuş moduna alıp yüksek tasarruf oranını açıyorsunuz. Son nokta olarak ışığınızı tamamen kapatarak şarj harcama oranını minimuma indiriyorsunuz. Asla yapmamanız gereken şey ise telefonunuzu kapatmak. Bir kapattınız mı bir daha açamamak var o telefonu. Aman tövbeler olsun.

Evet sevgili okuyucu size uzun şarjlı mutlu  ömürler dileriz.

İçeriklerimizi kaçırmamak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutma ey okuyucu! Takip edin ki önden haberiniz olsun.

  https://sorunluseyler.com/yuklemeler/twitter.png  

Kategoriler:
Nesne

nesnelere diyorum fısıldayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorunlu Şeyler

Sorunlu Şeyler